Kodune majonees õunasiidriäädikaga - Wösel

Kodune majonees õunasiidriäädikaga

Kodune majonees õunasiidriäädikaga

Oled sa kunagi mõelnud, millest majonees on tehtud? Õli, suhkur, munakollase pulber, sinepipulber, lõssipulber, säilitusained, toiduvärv… oeh… Ometi majoneesis on midagi vastupandamatut, eriti siis, kui hapukoor ei maitse või muul põhjusel ei saa tarvitada. Kodune majonees valmib kiiresti ning selle tegemine pole keeruline. Tõsi küll, minu majonees esimese korraga ei õnnestunud, sest lisasin kõik koostisained korraga segamisnõusse ja tulemuseks oli hägune õlimass. Kui sa viitsid pisut minu kirjatükki lugeda, siis usun, et sina kodus hätta ei jää. Majoneesi valmistamise juures on oluline see, et kõigepealt tuleb munad vahtu lüüa ja seejärel lisada jaokaupa õli, maitsestamine võiks jääda viimaseks.

Kodune majonees valmistatakse järgnevast:

Vali majoneesi vahustamiseks kõrgete äärtega anum ja vahustamiseks vispel. Mina kasutasin saumikseri komplektis olevat anumat ja samas komplektis olevat visplit. Ilmselt saab hakkama tavalise vispeliga, aga sellisel juhul varu aega ja musklirammu. Elektriline vispel teeb majoneesi valmistamise kiireks ja lihtsaks.

Esimeseks sammuks majoneesi valmistamisel on munakollaste eemaldamine munavalgest. Koksasin muna kausiääre vastu lahti ja eraldasin munakollase munavalgest. Munakollase valasin kõrgete äärtega anumasse, sama tegin teise munaga. Munad vahustasin vahtu ning lisasin jaokaupa õli. Kindlasti pea silmas seda, et iga kord kui õli juurde valad, vahusta eelmine juurde valatud õli koos munaga majoneesilaadseks vahuks, vastasel juhul võib sul majoneesitegu untsu minna nagu minul esimesel korral.

Kui munad ja õli on omavahel vahustatud on maitsestamise kord. Mõnel korral olen majoneesi valmistanud Dijoni sinepiga, kuid retsepti otsustasin kokku panna kodumaise Põltsamaa kange sinepiga.  Ja kui päris aus olla, siis nii maitseb kuidagi paremini. Magustajaks kasutasin mett, aga väga hästi sobib ka agaavisiirup või tavaline suhkur. Kui otsustad suhkru kasuks, siis lisa suhkur kohe, kui munakollast vahustama hakkad, nii lahustuvad suhkrukristallid kiiremini. Suhkrut valides tasub eelistada kindlasti rafineerimata varianti. Mida tumedam on suhkur, seda enam sisaldab ta melassi – viimast peetakse supertoitaineks, mida, tõsi küll, suhkrutööstus peab ikka veel valge suhkru kõrvalsaaduseks.

Soola ja pipart lisasin maitse järgi. Kui sul kodus ei juhtu valget pipart olema, sobib ka must pipar. Soolaks kasutasin Himaalaja roosat soola. Olen juba aastaid roosale soolale truuks jäänud, kuna see sisaldab väidetavalt 84 mineraali. Kui tavalist lauasoola juhtun aegajalt kasutama, kipun toitusid üle soolama, kuna roosa sool on tublisti vähemsoolane.

Kuna äädikas vedeldab tekkinud vahust massi, siis tundub mulle loogiline see viimasena koos Worchesteri kastmega lisada.

Voila! Kodune majonees ongi valmis. Aga kui sulle tundub, et tahaks maitset veel timmida, siis võid näiteks küüslauku või maitserohelist lisada. Paprikapulber sobib ka hästi, või hoopis tükeldada pisut marineeritud kurki sisse.

Meie kodune majonees sobib hästi: täidetud munade valmistamiseks, salatikastmeks, tippimiseks, prae kõrvale jne.

Kokkuvõttes, ise tehtud hästi tehtud. Lisaks sellele, et ise valmistatud majonees maitseb hästi, ei sisalda see värvaineid, kahtlaseid pulbreid ega säilitusaineid. Tasub katsetamist.

Ostukorv
Scroll to Top