Pime talv, elektrihinna tõus, külmetused ja viirused mõjutavad nii meie vaimset kui ka füüsilist tervist. Seetõttu on eriti oluline turgutada oma immuunsüsteemi. Anname sulle siinkohal kolm viisi, kuidas terve püsida.
1. Maga piisavalt
Olete tähele pannud, kui on pingelisem periood või unekvaliteet kehvem, tekivad huultele kergemini ohatised ning viirus- ja külmetushaigused kimbutavad?
Vähene uni pikema aja jooksul teeb inimese vastuvõtlikumaks mitmesugustele terviseriskidele, nõrgestab immuunsust ning raskendab ka vaimse töö tegemist. Muidugi on unevajadus individuaalne. Kuula oma keha ja anna talle piisavalt puhkust. Keskmiselt vajab täiskasvanud inimene 6-8 h kvaliteetset und.
Kvaliteetse une jaoks tasub enne magamaminekut tuulutada tuba – värske jahe õhk tagab parema une ning kiirendab uinumist. Mida pimedam ja vaiksem on tuba, seda parem – hämar tuba aitab toota unehormooni ehk melatoniini. Püüa luua regulaarne unegraafik: mine magama ja ärka iga päev samal kellaajal.
Kõige olulisem on enne magamaminekut vältida ekraani, kuna ekraanist tulev ere valgus annab ajule märku, et veel on päev, vaja mõelda ning toimetada. Ka viimane söögikord võiks enne uinumist jääda 2-3 tunni taha.
2. Söö tervislikult
Oluline on jälgida, et igapäevamenüüs oleks piisavalt köögi- ja puuvilju ning menüü ei muutuks liiga üksluiseks. Kõrge suhkrusisaldusega, kiudainetevaesed kiired süsivesikud ning liigne loomset päritolu toit teeb organismi nõrgaks. Oluline on jälgida, et toidulaual on piisavalt antioksüdantide- ja vitamiinirikkaid toite. Tervislikke retsepte leiad siit.
C-vitamiinirikkad toidud aitavad kaasa normaalsele imuunsüsteemi talitusele, kaitsevad rakke oksüdatiivse stressi eest, vähendavad väsimust ja kurnatust, suurendavad raua imendumist. Eriti oluline on C-vitamiini ja antioksüdantide rikaste toitude söömine stressirohkel perioodil. C-vitamiini leidub rohkelt tsitrulistes, marjades (kirss, astelpaju, mustad ja punased sõstrad, kibuvits), kapsas, paprikas, õuntes. Näiteks Wösel terviseshotid sisaldavad märkimisväärses koguses C-vitamiini, taimseid flavonoide (vees lahustuvad taimsed pigmendid, millele omistatakse antioksüdatiivseid omadusi), vesi- ja rasvlahustuvaid antioksüdante.
B-vitamiinid aitavad kaasa närvisüsteemi, aju ja südameveresoonkonna töös. Seda tüüpi vitamiine leidub kõige rohkem täisteratoodetes, seemnetes ja ka astelpaju marjades. Wöseli tootevalikus on koostöös TalTechiga valminud astelpaju, kurkumi ja cayenne pipra sisaldusega Shot, mis sisaldab rohkelt vitamiine ja antioksüdante. Kurkumis sisalduv kurkumiin on hea põletikuvastase ning antioksüdatiivse toimega. Cayenne pipras sisalduv piperiin omakorda suurendab kurkumiini omastatavust organismis. Lisaks piperiinile on cayenne pipras sisalduv kapsaitsiin ainevahetust stimuleeriva toimega. Tervislikke shotte leiad siit.
Talvisel perioodil on oluline juurde tarvitada D-vitamiini, mis toetab normaalset immuunüsteemi talitust. Kahjuks toidust saadav D-vitamiini kogus ei pruugi olla piisav (kalaõli, või, maks, munakollane) – kui üldse seda seal on. Soovitame kvaliteetset D-vitamiini toidulisandina juurde tarvitada. D-vitamiin on vajalik ligi 3000-le erinevale organismi protsessile.
Ka tsink on ülimalt oluline ainevahetuse ja immuunsüsteemi toetamiseks, samuti külmetuse raviks. Tsinki leidub nt tatras, kakaos, kõrvitsa- ja linaseemnetes, mustikas, mereandides, juustus, munades.
3. Liigu vähemalt 30 minutit päevas
Värskes õhus liikumine on oluline hea tervise alus. Kuid sageli on isegi 30 minutit päevas võimatu leida. Seega, miks mitte jätta auto natuke kaugemale parklasse ning jalutada ülejäänud tee tööle? Need lisasammud päevas teevad kindlasti head. Eriti hea on, kui leiad endale siiski aja liikuda looduses ning miks mitte sõber kaasa kutsuda? Külma peletamiseks on mõnus omale termosega sooja andev jook kaasa teha. Näiteks Wöseli ingveri-mee-sidruni Shrubist tehtud tee annab korraliku koguse sooja ning võimsa energialaengu. Kollane, päikesekarva joogipõhi, sisaldab mett, külmpressitud sidruni- ja ingverimahla.
Need kolm vägilast ütlevad nii mõndagi. Shrub sobib hästi ka tööle kaasavõtmiseks, sest selle tarvitamine on nii lihtne. Lihtsalt kalla väike kogus tassi põhja, kalla peale kuuma või külma vett ning naudi kiiret kosutust. Ja miks mitte tarvitada Shrubi kohvi asemel, see ei sisalda kofeiini, kuid ingver hoiab meele niisamuti erksana. Shrubid leiad siit.
Palju tervist teile kõigile!